Ambasadori

         

În martie 2021 ANPCDEFP a lansat un apel deschis pentru constituirea unei rețele de ambasadori de învățare: elevi, profesori, lucrători de tineret, studenți, voluntari; oameni care au trăit direct experiența unui proiect european, care simt că așa au învățat și au crescut; oameni dornici să dea mai departe povestea lor, împreună cu informații despre programele Erasmus+ și Corpul European de Solidaritate.

 

În martie 2022, a avut loc prima întâlnire a acestei rețele. Participanții au vorbit cu entuziasm despre experiențele lor în proiectele educaționale europene și despre „cultura Erasmus“, locul în care cei mai mulți dintre ei s-au format, pe parcursul ultimilor 25 de ani. Îi poți urmări și îi poți solicita să-ți vorbească despre activitățile lor și despre programele Erasmus+ și Corpul European de Solidaritate cu hashtagul #AmbasadorErasmus

 

Apelul poate fi consultat aici.

 

 

 

1 Maria-Ioana Badale Alba, Alba Iulia AE, TIN
2 Corina Valentina Voicu Alba, Aiud SE + eTwinning
3 Nicoletta Huștiuc Alba, Cugir SE + eTwinning
4 Florin Teodor Groza Arad, Almas VET
5 Talida Pop Arad, Sebiș SE
6 Corina Ciobanu Argeș, Pitești SE
7 Carmen-Andreea BURCEA Argeș, Pitești HE
8 Iuliana-Daniela  Ioniță Argeș, Pitești SE
9 Gabriela Olimpia Sabău Bihor, Marghita VET
10 Emese Cîmpean Bistrița-Năsăud, Beclean SE + eTwinning
11 Flavia Precub Bistrița-Năsăud, Bistrița SE
12 Vasilica Augusta Găzdac Bistrița-Năsăud, Salva SE + eTwinning
13 Ionela-Lucreția Chelariu Botoșani, Botoșani SE
14 Daniela Orășanu Botoșani, Botoșani SE
15 Loredana Popa Botoșani, Botoșani SE + eTwinning
16 Monica Avadănii Brașov, Brașov SE
17 Cornelia Melcu Brașov, Brașov SE + eTwinning
18 Mihaela Melinte Brașov, Râșnov SE
19 Mihaela Dorina Șincan Brașov, Vulcan SE
20 Oana Costache București SE
21 Luiza Crivăț București SE
22 Iuliana Raluca Gheorghe București HE
23 Anca Ionescu București AE
24 Mirela Nicolae București ADU
25 David-Ștefan Sterea București TIN, VET (elev)
26 Corina Rodica Ionescu București SE
27 Robert-Narcis Harabagiu Buzău, Buzău VET
28 Darius Lapadat Caraș-Severin, Resița TIN
29 Elena Blujdea Caraș-Severin, Reșița SE, VET
30 Andrei Cîmpan Cluj, Cluj-Napoca SE (elev)
31 Andreea Suciu Cluj, Cluj-Napoca SE
32 Lucreția-Claudia Portase Constanța, Constanța SE
33 Lavinia Vișan Dâmbovița, Moreni SE
34 Florina Popescu Dâmbovița, Târgoviște SE + eTwinning
35 Maria Manuela Gheorghe Dâmbovița, Vulcana-Băi SE
36 Nicolița Barbu Dolj, Craiova SE
37 Mirela Livia Voicu Dolj, Craiova SE
38 Ana Gabriela Serban Dolj, Craiova TIN
39 Alexandra Ivasc Galati, Galati TIN
40 Maria-Isabela Miron Galați, Galați SE
41 Adriana Silvica Lefter Galați, Tecuci SE + eTwinning
42 Silvia Mihaela Cîrstea Giurgiu, Bolintin Vale SE, VET
43 Elena-Alexandra Duțu Harghita, Bălan SE
44 Liliana Izabela Panaite Harghita, Bălan SE
45 Simona Șăroni Hunedoara, Hațeg SE
46 Dan Matei Hunedoara, Pui SE
47 Nicoleta Marilena Militaru Ialomița, Slobozia SE
48 Catalin Craciun Ialomița, Slobozia/Amara, SE, AE
49 Mădălin Florea Iași, Iași TIN
50 Angela Rotaru Iași, Pașcani SE
51 Marinela Culea Ilfov, Brănești VET
52 Adina Udrescu Maramureș, Baia Mare SE
53 Dana-Sorina Roiban Mureș, Ernei SE, AE
54 Oana Gavriliu Neamț, Piatra Neamț SE
55 Nadia Cîrcu Neamț, Roman SE
56 Irina-Elena Pătrăuceanu Neamț, Roman SE
57 Florica Grecu Olt, Corabia SE
58 Amalia Nica Olt, Slatina SE
59 Ana Clara Grecu Prahova, Mislea/Valea Doftanei SE + eTwinning
60 Marian Dragomir Prahova, Ploiesti SE, TIN 
61 Simona Magdalena Iliescu Prahova, Ploiești SE
62 Claudia Crăciun Sălaj, Zalău SE, VET
63 Ioana Florica Apan Satu Mare, Apa SE
64 Delia Corina Rusz Satu Mare, Medieșu Aurit SE + eTwinning
65 Daniela-Elena Ionele Sibiu, Agnita VET
66 Olguța Adriana Rocha Navarrete Sibiu, Mediaș SE
67 Ioana Dăncăneț Sibiu, Sibiu TIN
68 Aspazia Olar Suceava, Siret VET
69 Bianca Maria Ivan Teleorman, Brânceni SE (elevă)
70 Ioana Briana Nicol Clănțău Teleorman, Videle SE (elevă)
71 Marinela Monica Iorga Teleorman, Videle TIN, AE
72 Bogdan Gogan Teleorman, Videle SE
73 Maya Borod Timișoara & Arad HE (studentă)
74 Marilena Matei Vâlcea, Râmnicu Vâlcea SE
75 Adelina Florescu Vâlcea, Râmnicu Vâlcea TIN

 

SE = school education/educație școalară

AE = adult education/educația adulților

TIN = tineret

VET = vocational education and training/formare profesională

HE = higher education/învățământ universitar

 

(*) Toate persoanele la care se face referire în tabelul de mai sus și-au exprimat acordul cu privire la menționarea datelor personale în contextul rețelei #AmbasadorErasmus.

 

Urmăriți activitatea Ambasadorilor de învățare pe FacebookInstagramTik Tok și Twitter

1058 Vizualizări
ULTIMELE EVENIMENTE
Perioada:
5 August 2024 - 7 August 2024
Loc desfăşurare
Jud. Bucuresti, Bucuresti, To be decided
Perioada:
15 Iulie 2024 - 19 Iulie 2024
Loc desfăşurare
Jud. Bucuresti, Online, Online
ULTIMELE ştiri
13 Iunie 2024

În parteneriat cu Europe Direct Regiunea Centru, organizăm o serie de ateliere de scriere de proiecte de mobilitate pentru sectoarele Educația adulților și Formare profesională VET

12 Iunie 2024

Comisia Europeană vrea să audă părerea ta!

ULTIMELE EVENIMENTE
Perioada:
5 August 2024 - 7 August 2024
Loc desfăşurare
Jud. Bucuresti, Bucuresti, To be decided
Perioada:
15 Iulie 2024 - 19 Iulie 2024
Loc desfăşurare
Jud. Bucuresti, Online, Online
ULTIMELE ştiri
13 Iunie 2024

În parteneriat cu Europe Direct Regiunea Centru, organizăm o serie de ateliere de scriere de proiecte de mobilitate pentru sectoarele Educația adulților și Formare profesională VET

12 Iunie 2024

Comisia Europeană vrea să audă părerea ta!

 
Acest site foloseşte cookie-uri. Continuarea navigării implică acceptarea lor.
Mai multe informații aici.